Struktura światowego zużycia REE

Znaczenie

Pierwiastki ziem rzadkich są wykorzystywane w wielu różnych zastosowaniach. Katalizatory stanowią 28%, optyka i szkło - 23%, magnesy - 18%. Na potrzeby hutnictwa - 16%. Luminofory stanowią 7% produkcji pierwiastków ziem rzadkich, a ceramika 4%. Pozostałe branże stanowią 4%. Wśród krajów Japonia zajmuje pierwsze miejsce pod względem zużycia metali ziem rzadkich , a następnie Stany Zjednoczone, Chiny i kraje europejskie. Japonia, Europa i Stany Zjednoczone preferują pojedyncze pierwiastki ziem rzadkich, podczas gdy Chiny zużywają głównie niepodzielone pierwiastki ziem rzadkich (tak niezbędne dla katalizatorów w przemyśle rafineryjnym).

Japonia

Po spadku popytu na pierwiastki ziem rzadkich w latach 2001-03 Japonia przeżywa odbicie konsumpcji. Japonia przeżywa odbicie konsumpcji. W 2007 roku popyt przekroczył poziom z 1999 roku i wyniósł 47 tys. ton. Spadek zużycia REE wynikał ze spadku produkcji kineskopów do telewizorów i monitorów. Z importowanego bastanezytu Japonia produkuje 5 tys. ton pierwiastków ziem rzadkich, reszta (35-42 tys. ton) pochodzi z importu. Import z Chin stanowi od 82% do 99%. W imporcie dominują pojedyncze metale ziem rzadkich oraz dwutlenek ceru, bardzo potrzebny do produkcji katalitycznych filtrów spalin.

NAS

W latach 2006-2007 popyt na pierwiastki ziem rzadkich wynosił 11-11,5 tys. ton. To mniej niż w 2001 r. - 15,1 tys. ton. Katalizatory motoryzacyjne odpowiadają za 32% zapotrzebowania na metale ziem rzadkich w USA. Dodatki stopowe stanowią 21%, ceramika i mieszanki polerskie - 14%, luminofory - 10%, katalizatory dla petrochemii - 8%.

Europa

Zapotrzebowanie na pierwiastki ziem rzadkich w Europie wynosi 11-13 tys. ton rocznie. W strukturze zużycia przemysłowego dominują katalizatory petrochemiczne (46%) i mieszanki nabłyszczające (32%). W Europie głównym konsumentem REE jest Francja, a wśród europejskich korporacji wiodącą firmą jest Rhodia Electronics and Catalysis, która specjalizuje się w separacji i rafinacji REE oraz produkcji szeregu produktów zawierających grupę REE.

Chiny

Popyt na pierwiastki ziem rzadkich w samych Chinach wyniósł 62,9 tys. ton w 2006 r. i aż 80 tys. ton w 2007 r. (w przeliczeniu na tlenki). Jednocześnie popyt i produkcja końcowych produktów ziem rzadkich w Chinach charakteryzują się wzrostem. Wzrost zapotrzebowania na stopy z pierwiastkami ziem rzadkich do akumulatorów niklowo-wodorkowych i magnesów spiekanych neodymowo-żelazowo-borowy wynikał z produkcji hybrydowych samochodów elektrycznych. ChRL ma dwie główne korporacje produkujące pierwiastki ziem rzadkich i metale - Południową Grupę Ziem Rzadkich, obejmującą 7 głównych hut REE w prowincji Jiangsu, oraz Północną Grupę Ziem Rzadkich, obejmującą 10 głównych przedsiębiorstw w regionie Baotou.

Eksport

Chiny eksportują większą część pierwiastków ziem rzadkich (54 000 ton w 2007 r.). Jednak krajowy popyt na pierwiastki ziem rzadkie w niektórych gałęziach przemysłu (produkcja luminoforów i magnesów) zintensyfikował się, w związku z czym eksport pierwiastków ziem rzadkich z Chin zmniejszył się w 2006 roku. Spowodowane to było nie tylko zwiększonym popytem na te produkty w samych Chinach, ale także zaostrzeniem przepisów środowiskowych w kraju i zaostrzenie kontroli państwa nad wydobyciem surowców. W 2006 roku eksport z kraju ograniczono do 45 tys. ton (o 10% mniej niż w 2005 roku). Zniesienie ulg w należnościach eksportowych w 2005 roku oraz wzrost kosztów licencji eksportowych w 2006 roku odegrały główną rolę w ograniczeniu eksportu metali ziem rzadkich. Do jesieni 2006 roku koszt licencji eksportowych wzrósł o 30-60% w stosunku do wiosny (z 0,3 USD -0,4 do 0,5 USD za kg). Od połowy 2007 r. do 10% cła eksportowego na metale dodano cło eksportowe na tlenki i podniesiono cenę licencji eksportowej do 1,5-2 USD/kg. Od początku 2008 roku podatek eksportowy został dodatkowo zwiększony o 15-25%.

Cena kupna

W ostatnich latach znacznie wzrosły koszty produktów opartych na metalach ziem rzadkich . Na przykład cena terbu i dysprozu, których zawartość w skałach jest tradycyjnie niska, wzrosła ponad dwukrotnie. Popyt na terb wzrósł w szczególności ze względu na wzrost jego dodatków w magnesach neodymowo-żelazowo-borowych. Evek GmbH sprzedaje produkty oparte na REE w optymalnej cenie. Powstaje z uwzględnieniem stawek na Londyńskiej Giełdzie Nieżelaznej i zależy od technologicznych cech produkcji bez uwzględnienia dodatkowych kosztów. U nas kupisz hurtowo wszystkie produkty niezbędne do produkcji na dużą skalę. Produkty są certyfikowane. Szeroka gama produktów, kompleksowe doradztwo managerów, przystępne ceny i terminowość dostaw określają oblicze naszej firmy. Hurtownicy otrzymują rabaty.