Termopary wolframowo-renowe

Międzynarodowy odpowiednik

Znak Analog W. Nr. Aisi Uns En Zamówić
BP5 WRe20 Dostawa z magazynu w magazynie
BP20 WRe20 Dostawa z magazynu w magazynie

Funkcje dopingu

Termopary wolframowo-renowe mogą mierzyć najwyższe temperatury. Pojawiają się w ZSRR od 1956 roku. Dodatek 5% renu do dodatniej elektrody VR zwiększa jej plastyczność i temperaturę rekrystalizacji. Aby uzyskać możliwie największą termoelektrodę, udział renu w termoelektrodzie ujemnej powinien jak najbardziej różnić się od zawartości w termoelektrodzie dodatniej. Ale przy 32% renu lub więcej w stopie W-Re powyżej 1100 ° C tworzą się fazy międzymetaliczne, a dokładność odczytów czujnika maleje. Taki stop będzie niejednorodny - przy znacznym podgrzaniu ren odparuje, co również zwiększy błąd. Dlatego w USA stosuje się stop renu o zawartości 25–26%, aw ZSRR stop o zawartości 20%. Jednak dokładność termopary VR5/20 przy t° 900−2100°C maleje liniowo. W celu zwiększenia stabilności termopary VR domieszkowane są dodatkami krzemowo-alkalicznymi (0,1–0,5% KCl, 0,1–0,5% Al;, O3, 0,1–0,5% SiO2). Zmniejsza to błąd pomiaru wysokich temperatur prawie 3-krotnie.

Funkcje ukończenia studiów

Karta kalibracyjna dla termopar VR5/20 została opracowana w 1968 roku. Wzrost błędu wynikający z niejednorodności elektrod VR i bocznikowania izolacji w wysokich temperaturach został najpełniej zbadany przez doktora nauk technicznych. Profesor Gordow (VNIIM). Specyfikacje dotyczące produkcji termopar VR zostały przyjęte w 1973 r. I zawarte w GOST 6616–74 . W GOST 3044–74 w 1977 r. Wprowadzono również znormalizowaną NSH (nominalną charakterystykę statyczną), opracowaną na podstawie skali temperatur MPTSh-68.

Termoelement VR5/20 był kalibrowany w kilku organizacjach: w Jekaterynburgu w Uralskim Instytucie Metrologii, we Lwowie w Biurze Projektowym Termopribor oraz w Podolsku w NPO LUCH. NSC termopar oznaczano w piecu próżniowym przez topienie drutów wykonanych ze srebra, miedzi, niklu, platyny, rodu, irydu i tantalu, nawiniętych wokół złącza roboczego termopary. Aż do temperatury topnienia platyny błąd kalibracji rms szacowano w punkcie rodowym. Odczyty termopary VR porównano z odczytami termopary PR30/6 (do 1800°C) i pirometru optycznego. Okazało się, że kalibracja 80% termopar VR miała rozrzut wartości do 1%. Termopara VR trzeciej klasy ma błąd większy niż 0,5%.

Wahania procentowe

Zgodnie ze specyfikacją dla drutu termoelektrodowego dopuszczalne są wahania udziału renu w stopie do 0,5%, a udziału zanieczyszczeń do 0,1%. W rezultacie w różnych partiach drutu występuje rozprzestrzenianie się termo-EMF. W jednej cewce drutu dopuszczalne jest termiczne rozprzestrzenianie się pola elektromagnetycznego do 50 μV przy 1500 °C.
GOST 3044-77 normalizuje trzy bliskie podziałki dla termopary VR5/20: A-1, A-2 i A-3. Podziałka A-2 i A-3 znajdują się odpowiednio powyżej i poniżej podziałki głównej A-1 z zakresem pracy od 1000 do 2500 °C i sięgają tylko do 1800 °C.

Produkcja

W latach 80-tych XX wieku produkowano około 150 kg drutu termoelektrodowego VR5 (VAR5) i VR20 rocznie. Drut był wykorzystywany na potrzeby instytutów badawczych i biur projektowych konstrukcji lotniczych oraz znalazł zastosowanie w technologii wytwarzania materiałów kompozytowych. Głównym konsumentem była metalurgia. Podczas pomiaru temperatury stopionego metalu termopary VR z powodzeniem zastąpiły drogie termopary platynowo-rodowe, zarówno w Związku Radzieckim, jak iw krajach RWPG. Upadek obozu socjalistycznego na początku lat 90. doprowadził do kryzysu produkcji przemysłowej i 60% spadku zużycia drutu termoelektrodowego. Teraz przywrócenie produkcji wymaga coraz bardziej niezawodnych czujników wysokotemperaturowych, takich jak termopary VR.

Obecnie rocznie produkuje się około 90 kg drutów termoelektrodowych VR5 i VR20 o średnicy 0,35–0,5 mm i łącznej długości do 20 km. Stop otrzymuje się metodą metalurgii proszków. Mieszaninę sproszkowanego wolframu i nadrenianu soli amonowej (NH4ReO4) prasuje się w pręty, a następnie topi i zwija w drut. Ze względu na „pływającą” zawartość renu w stopach VR5 i VR20 radykalna optymalizacja właściwości termoelektrycznych termopary nie była jeszcze możliwa. Jednak ostatnie postępy w mikrometalurgii, pojawienie się nanododatków stopowych i ulepszenia w analizie metali zaczęły poprawiać sytuację.

Stosowanie

Te termopary są używane tylko w próżni lub atmosferze obojętnej. Aby rozszerzyć zakres ich zastosowania, opracowano specjalną szczelną obudowę wypełnioną gazem obojętnym do ochrony termopar w środowisku węglowym (np. w piecu próżniowym z grzałkami grafitowymi) oraz w środowiskach utleniających. I tak uszczelniony przetwornik termiczny w płaszczu molibdenowym przeznaczony jest do regulacji temperatury w piecu próżniowym do spiekania peletów paliwowych, jego żywotność wynosi do 1000 godzin w temperaturze 1750°C w agresywnym środowisku. Opracowano również inne hermetyczne konwertery termiczne VR w osłonach wykonanych z monokryształu aluminium (leucosapphire) o żywotności 2000–3000 godzin w temperaturze 1600°C w środowiskach utleniających. Stosowane są również w sondach termicznych do kontroli temperatury stopionych metali, soli czy szkła.

Przetwornice tego typu stosowane są w szczególnie agresywnych środowiskach, a ich żywotność zależy tylko od trwałości osłony ochronnej. W temperaturach 1000 - 1700°C zastępują termopary platynowo-rodowe, jeśli błąd dopuszczalny jest nie mniejszy niż 0,5%.

Certyfikacja drutu termoelektrodowego

Przeprowadza się go w konwencjonalnym piecu wysokotemperaturowym. Termopary z odcinków drutu BP, pobrane od początku i od końca cewek, umieszcza się w obudowie z leukozafiru i tam uszczelnia. Kalibrację przeprowadza się w zakresie 600–1700°C za pomocą termopary wzorcowej PR30/6 umieszczonej w tym samym piecu. Tą metodą, prostszą i tańszą niż kalibracja w piecu próżniowym, realizowanych jest do 90% wniosków o certyfikację drutu termoelektrodowego. Ponieważ termopary VR są dość niezawodne i często jedynym możliwym sposobem pomiaru temperatur w zakresie 1500–2500°C, zostały uwzględnione w normach CIS i są obecnie wszędzie poszukiwane.

Kup w najlepszej cenie

Evek GmbH oferuje szeroką gamę termopar. Możesz dokonać zakupu bez wychodzenia z biura za pośrednictwem strony internetowej Spółki. Aby dokonać zakupu, wystarczy złożyć zamówienie i kliknąć przycisk „kupuję”. W razie potrzeby nasi menedżerowie mogą doradzić Ci we wszelkich bieżących kwestiach. Udzielą wszelkich niezbędnych informacji dotyczących produktów, przedziału cenowego, warunków sprzedaży. Czasy realizacji zamówień są minimalne. Przy zakupach hurtowych dostępne są rabaty.